Urządzenia chłodnicze są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Spotykamy je we własnych domach, obiektach handlowych, zakładach przemysłowych, a nawet na statkach. Różnorodne wymienniki ciepła są potrzebne do tego, by zmieniać temperaturę otoczenia, a tym samym zapewniać warunki odpowiednie dla poszczególnych produktów, a także dla lepszego samopoczucia ludzi.
Podstawowe urządzenia chłodnicze to z pewnością chłodziarki, znane powszechnie jako lodówki, a także zamrażarki. Można w nich trzymać ciała stałe i ciecze. Prywatnym osobom umożliwiają przechowywanie produktów spożywczych, lecz znajdują też zastosowanie w zakładach, w których służą do przetrzymywania różnych substancji. Są też potrzebne w medycynie, dając możliwość zachowania w prawidłowym stanie leków, jak i krwi czy narządów przeznaczonych do transplantacji.
W zależności od użytku, chłodnie mogą różnić się od siebie parametrami. Dają inną temperaturę Niektóre chłodnice odpowiadają za obniżanie temperatur innych urządzeń. Zauważamy to na przykładzie chłodnicy samochodowej. Inne mogą zapewniać zimno cieczom tak, jak robią to chillery wykorzystywane, między innymi, w przetwórstwie rybnym. Powszechnie znanymi chłodnicami są też elementy wchodzące w skład instalacji klimatyzacyjnych.
Liczne urządzenia chłodzące stosuje się w przemyśle spożywczym. Poza lodówkami i zamrażarkami, potrzebne są tu wytwornice lodu, które generują płatki lodu wykorzystywane do chłodzenia rozmaitych produktów. Ponadto, wśród urządzeń chłodzących wyróżniamy skraplacze, które pozwalają zamieniać gaz w ciecz. Są używane jako integralna część chłodziarek spożywczych. Są też potrzebne przy pracach laboratoryjnych.